HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve što Treba da Znate
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Informacije o dijagnozi, lečenju i prevenciji.
HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve što Treba da Znate
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine se najčešće javljaju u genitalnoj regiji, oko vagine, penisa, anusa ili rektuma. Mogu biti male, mekane izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.
Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna. Međutim, neki tipovi (kao što su HPV 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja raka, posebno raka grlića materice kod žena.
Dijagnoza i česta zabuna
Mnoge osobe doživljavaju zabunu prilikom dijagnoze. Neki lekari mogu pogrešno identifikovati kondilome, dok drugi mogu prepoznati bezazlene promene koje liče na kondilome, ali zapravo nisu. Zbog toga je važno tražiti drugo mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija.
Virus se ne može otkriti analizom krvi, jer celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a u nekim slučajevima i histološkim ispitivanjem.
Načini lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Neke od metoda uključuju:
- Krioterapiju (tečni azot) – Bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana dok promene ne nestanu.
- Lasersko uklanjanje – Efikasno za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu.
- Hirurško uklanjanje – Koristi se za veće ili upornije promene.
- Lokalne kreme i rastvori – Poput podofilotoxina ili trihlorsirćetne kiseline.
Važno je napomenuti da nijedna metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja vidljive promene. Virus može ostati u telu i izazvati recidive, posebno u slučajevima oslabljenog imuniteta.
Kondilomi tokom trudnoće
Trudnice su posebno podložne bržem širenju kondiloma zbog promena u imunitetu. Lečenje je neophodno tokom celog perioda trudnoće kako bi se sprečile komplikacije tokom porođaja. Laserska vaporizacija je jedna od sigurnih metoda koja se može primenjivati i u ovom periodu.
Vakcine protiv HPV-a i raka grlića materice
U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Vakcine poput Cervarixa i Gardasila štite od tipova HPV-a koji izazivaju rak grlića materice.
Preporučuje se primena vakcine devojkama i ženama u uzrastu od 9 do 26 godina, najbolje pre početka seksualnog života. Vakcina se daje u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze.
Iako vakcina ne leči već postojeću infekciju, može sprečiti zarazu novim tipovima virusa i smanjiti rizik od raka.
Statistike i značaj prevencije
U Srbiji se godišnje otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice. Ova bolest je drugi najčešći uzrok smrti žena širom sveta, a Srbija je među zemljama sa najvećom stopom obolelih.
Redovni ginekološki pregledi i preventivne mere, uključujući vakcinaciju, ključni su u borbi protiv ove bolesti.
Zaključak
Kondilomi i HPV infekcija su ozbiljan problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, moguće je smanjiti rizike. Vakcinacija je jedan od najefikasnijih načina prevencije, a redovni pregledi pomažu u ranom otkrivanju promena. Uvek je važno konsultovati više lekara i doneti informisanu odluku o lečenju.